top of page

NASA, Şimdiye Kadar Görülen En Büyük Kuyruklu Yıldızın Dünya'ya Yaklaşacağını Tespit Etti

Güncelleme tarihi: 28 Mar


NASA, şimdiye kadar keşfettiği en büyük kuyruklu yıldız yaklaşık 85 mil çapa ve şimdi Hubble Uzay Teleskobu'nun incelemelerinden sonra tespit edilen en geniş kuyruklu yıldız olma özelliğine sahip.C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein (kısaca BB) olarak isimlendirilen kuyruklu yıldızı, Karanlık Enerji Araştırmalarında arşivlenmiş fotoğrafları kullanılarak, astronom olan Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein tarafından 2014 yılında keşfedildi. BB kuyruklu yıldızının çapı önceden 62 ile 124 mil arasında olduğu tahmin ediliyordu, ancak NASA, Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanarak kuyruklu yıldızın çekirdek çapının 85 mil genişliğinde olduğunu doğrulamıştı.


NASA'nın blog sayfasında yazılanlara göre, BB, çekirdek çapının yaklaşık 85 mile sahip olan C/2002 VQ94 kuyruklu yıldızının rekorunu geride bıraktı. Uzay ajansı, kuyruklu yıldızın milyonlarca yıldır Dünya'ya doğru hızla yol aldığını ve Dünya'nın bir milyar yıl içinde ya da Dünya ve Satürn arasındaki tahmini mesafeye gelerek, 2031 yılında en yakın yaklaşımına ulaştığında gezegenimizi tehlikeli bir duruma koymayacağını neticelendirdi.BB kuyruklu yıldızın tüm alanı göz önünde bulundurulduğunda, Rhode eyaletinden daha büyük olduğu görülüyor.
Bu kuyruklu yıldız, halen güneşten daha uzaktayken ne kadar aktif olduğunu gösteren inanılmaz bir nesne. Makao Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden çalışmanın baş yazarı Man-To Hui, "Kuyruklu yıldızların oldukça büyük olabileceğini tahmin ettik ancak bunu doğrulamak için en iyi verilere ihtiyaçları olduğunu"belirtti.


Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’tan (UCLA) gezegen bilimi ve astronomi profesörü ve çalışmanın ortak yazarı David Jewitt, " Bu kuyruklu yıldız, güneş sisteminin çok uzak bölgelerinden görülemeyecek kadar sönük olan binlerce kuyruklu yıldız için buzdağının görünen ucu gibidir ve bu kuyruklu yıldızın büyük olması gerektiğine her zaman kuşkuyla baktık çünkü bu kadar uzak bir mesafeden çok parlaktı", diye söyledi.


Son Yazılar

Hepsini Gör

EVREN 101 #1

Comments


bottom of page