top of page

Kitap Önerisi: Kozmosta Görüşürüz "Yıldız Tozları Arasında Evrensel İzler"

YAZAR: Jack ChengHerkese merhabalar! Nasılsınız? Umarım, iyisinizdir.


Bugün sizlere geçen ay okuduğum bir kitaptan söz etmek istiyorum. Kitap, Jack Cheng tarafından kaleme alınan "Kozmosta Görüşürüz" adlı kitabı. Açıkçası kitabı rastgele Amazon'da kitap seçerken keşfettim ve konusu gereği ilgimi çekmişti. Kitabı elime aldığım gibi bitirdim. Çok sade bir dille kaleme alınan kitap benim gibi Alex'in yıldız tozları arasındaki evrensel izleri taşıyor.


Voyager 1 ve 2'nin fırlatılmasının ardından neden başka Voyagerlar yıldızlara ulaşmasın ki..


Carl Sagan'ın içindeki ruhu söküp alan yıldızlar bu kitaba sığdırılmış sanırım. Bu kitabı okurken, kendi dünyamızın dışında başka dünyalarda yaşam arayışında olup bu denli soğuk yıldız tozlarını bulmaya çalışan başkaları var mıdır, diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım.Kitabın konusu gereği cesaretin bulunmadığı yerde sözlerin gölgesi de kaybolurmuş.Alex'in cesaretini kullanarak kendi dünyamızda yıldızlarla birlikte belki evreni ayakta tutabiliriz. Kendime, bilimin gücüyle ayakta durarak geleceğe ışık tutmanın önemini bu kitapla hatırlattım. Kozmosla görüşmeden önce dünyamızın geleceğini korumanın önemini ise son zamanlarda gündemde olması gereken küresel iklim krizini sizlere hatırlatmak istedim.


Yazar kitapta değinmek istediği başka bir noktayı "gezegenlerde yaşam arayışına girmeden önce dünyamızda imkansızın sınırlarıyla oynayıp, bilginin ve merakın kölesi olmamız gerektiğini" bizim anlamamızı istemiş.Kitabın yayınevi açıklaması;

On bir yaşındaki Alex Peroski uzayı ve roketleri, annesini, ağabeyini ve ismini hayran olduğu gökbilimciden esinlenerek koyduğu köpeği Carl Sagan'ı çok sevmektedir. Tek isteği Carl Sagan'ın Altın Plak'ı 1977'de Voyager'la uzaya gönderdiği gibi iPod'unu uzaya fırlatmaktır. Böylece uzaydaki yaşam formlarına dünyadaki ve kendi dünyasındaki hayatın nasıl olduğunu anlatacaktır.
Fakat babası uzun zaman önce ölen, sorunlu bir annesi ve pek ortalarda görünmeyen bir ağabeyi olan Alex bir yandan da büyük sorularla boğuşmaktadır.
Nereden geliyorum?
Uzayda kim var?
Ve hepsinden önemlisi:
Nasıl cesur olurum?
Cevapların peşine düşen Alex tüm dünyasını tepetaklak edecek sıradışı bir yolculuğa çıkacaktır.


Kitaptan Alıntılar


"Keşke kahramanımın söylediği, uzay boşluğundaki bir güneş ışığı huzmesinde asılı duran bir toz zerresinde savrulup gittiğimizi anlattığı sözler gibi söyleyecek güzel ve şairane bir şeylerim olsaydı."


-sayfa 67


"Belki de parlak ışık huzmeleri gibisinizdir; biri uzaydan gezegeninize baktığında orası da parlak şehir ışıklarıyla dünyanın gece görüntüsüne benziyordur ama parlayan şeyler sokak lambaları ve binalar değil de sizsinizdir."


-sayfa 87


"Alex: Terra, üniversiteye gitmenin amacı neden iş bulmak olsun?

Terra: Yoksa niye üniversiteye gidesin ki?

Alex: Bilgiye merak duyduğum için."


-sayfa 144


"Kimsenin sana bir şeylerin imkansız olduğunu söylemesine izin verme."


-sayfa 182


"Sence kozmosta üzülmeyen zeki varlıklar var mıdır?"


-sayfa 239


"Mars'a gitmek zorunda olmamız gibi. Dünya bizim yaptığımız şeyler yüzünden ölüyor, değil mi? Yani insanların yaptıkları şeyler yüzünden. Ona zarar vermeye DEVAM EDİYORUZ; ormanlar yok oluyor, okyanuslar yükseliyor, hayvanların soyları tükenecek, yani belki o yüzden Mars'a koloni kurmak zorundayız. Dünya'yı terk etmeliyiz ki burası tekrar daha iyi bir yer oabilsin."


-sayfa 267


Keyifli okumalar, bilimle kalın!

7 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page